Kai Kamaka III
Da Fighting Hawaiian
| Age | 31 |
| Nationality | πΊπΈ United States |
| Height | 170 cm |
| Reach | 175 cm |
| Streak before fight | β βββ¬ |
Dakota Hope
Huracan
| Age | |
| Nationality | None |
| Height | 168 cm |
| Reach | 173 cm |
| Streak before fight | 1st UFC fight |
Fight Result
Kai Kamaka III win by split decision
Round 3 (5:00)
Elo Evolution
Kai Kamaka III
1480 β 1498 (+18)
Dakota Hope
1500 β 1482 (-18)
Event Details
13th fight of the card
UFC Fight Night: Moicano vs. Duncan
04 Apr 2026
Las Vegas, Nevada, USA
Strikes Distribution
Striking Differential
landed 1 more significant strikes than
Kai Kamaka Iii
landed 18 more head strikes than
Kai Kamaka Iii